Yeni Çağın Öğretmeni Olmaya Hazır Mısınız?

Haz 26 • E-ÖĞRENME, EĞİTİM İÇERİĞİ, K12, UZAKTAN EĞİTİM • 915 Views • Yorum yok Yeni Çağın Öğretmeni Olmaya Hazır Mısınız?

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki baş döndüren teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya çalışmak artık bir seçenekten çok zorunluluk özelliğinde. Özellikle mobil dünyadaki gelişmeler hayatımızın her alanını tekrar şekillendiren ve alışkanlıklarımızı bile değiştiren sonuçlara yol açıyor.

Teknolojinin bu seri adımlarına eğitimin de ayak uydurmaması mümkün değil. Günümüzde eğitimin her alanında ve seviyesinde dijital dünyanın yeni adımlarını ve katkılarını görüyoruz ve bu katkıların yaygınlaşma hızı gitgide artıyor. Özellikle yurtdışında ABD gibi ülkelerin başını çektiği gelişmeler dalga dalga dünyanın geri kalan kısmına yayılıyor.

Konuya biraz daha yerel ölçekte bakarsak dijital nimetlerin faydalarına yurdumuzda da ilginin arttığını ve özellikle eğitmenlerin konuyu sahiplenme yönünde istenen hızda olmasa da daha aktifleştiğini gözlemliyoruz. Özellikle ilk ve orta öğretimde öğretmenler dijital gelişim açısından da çok kritik rol üstleniyorlar, dijital içerik, platform ve kaynaklarına ne kadar hızlı adapte olursalar bunu sınıfa da aynı hızda yansıtacaklarından onların bu dönüşümdeki çabası ve motivasyonu çok değerli hale geliyor.

Artık mobil aygıtları hayatlarının bir parçası haline getirmiş yeni nesil öğrencilere eğitmenlerimizin de dijital kaynaklarla pekiştirilmiş bir öğretim tarzı sunması gerekiyor…

Bu gelişimi ve adaptasyonu belki de baltalayan en temel konulardan biri doğru kaynakların bilinmemesi ya da bilinse bile aktif kullanıma yönelik bilgilerin zayıf olması. Öğretici kaynakların da İngilizce ekseninde ağırlık gösterdiği düşünülürse Türkçe eğitim çalışmalarının daha da önemli hale geliyor.

Uzaktan eğitim konusunda faaliyet gösteren bir firma olarak biz de bu dönüşümde sevgili öğretmenlerimize nasıl destek oluruz diye kafa yormaya başladık ve özellikle K12’de dijital eğitim araçlarının kullanımda önemli bilgi ve deneyime sahip dostlarımız Murat Sürmeli ve Sakine Özdemir’le işbirliği sonucu “Dijital Çağ Öğretmeni Video Eğitimleri” serisini hazırladık.

Ayrıntılı bilgi sayfasını aşağıdaki linkte bulabileceğiniz serimizi kısaca özetlemek istersek, özellikle K12 dünyasındaki değerli öğretmenlerimizi online quiz, anlık anket yapma, sınıfta dijital interaktivite araçlarını kullanma, teknolojisiz sınıfta ölçme değerlendirme, interaktif ders anlatımı, online geçiş aktiviteleri gibi sayısız konuda en popüler platformları anlatarak bilgilendirmek istiyoruz. Webde öğretmenlerimizin derslerini zengin kılacak çok sayıda dijital kaynak bulunuyor, biz de video eğitimlerimizle o kaynakları nasıl kullanacaklarını uygulamalı olarak göstermek üzere yola çıktık. İngilizce seviyeleri ne olursa olsun artık öğretmenlerimizin de faydalanabileceği bir video eğitim serisi var.

Neden video eğitim diye sorulursa da, açıkçası günümüzün verimliliği kanıtlanmış en popüler dijital eğitim formatı ile yola çıkmaya karar verdik. Eğitmenlerin mobil aygıtlarda da rahatça eğitimleri seyredilebilmesini hedefledik. Kısa “İpucu” tarzı video parçacıklarıyla hızlıca faydalanabilecekleri bir mini online video kütüphanesi mantığını oluşturmaya çalıştık. Kısacası öğretmenlerimizi sıkmadan, çok zamanlarını almadan popüler dijital kaynakları nasıl kullanacakları konusunda aydınlatmayı temel amacımız olarak belirledik. Giriş seviyesinin yanı sıra daha üst seviye bir paketin de hazırlanmakta olduğunu hemen ekleyelim. Yani dijital platformları belli seviyede kullanan öğretmenlerimiz için de seçeneklerimiz olacak.

Eğitimlerimizle ilgili daha detaylı bilgiler için sizi Dijital Çağ Öğretmeni sayfamıza davet ediyoruz. Umarız eğitimde dijital verimliliğin artmasına bizim de bir faydamız olur ve özellikle okullar yapacakları bu son derece ekonomik yatırımla eğitimcilerini dijital olarak daha donanımlı kılarlar.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »