Sanal Sınıflarda 5 Öğretim Tekniği

Haz 1 • GENEL, SANAL SINIF • 89295 Views • Yorum yok Sanal Sınıflarda 5 Öğretim Tekniği

Bir sınıfta gerçekleştirilen klasik bir eğitimde, öğretmenin kullanımı için bir tahta gerekir. Sanal sınıf öğretim tekniklerinden bazıları rol canlandırma, çeşitli konularda ilgi ve farkındalık yaratmaktır.

Sanal Sınıfın Önemi: Öğrenenlere Nasıl Yardımcı Olur?

Öğretme ve öğrenme sürekli değişim halindedir. Teknoloji, öğrenimin kapılarını ardına kadar açmış ve sonuç olarak sınıflar, öğrenenler ve eğitmenler değişimler göstermiştir. Bugün,  sınıf olsun, e-öğrenim modülü olsun tüm öğrenim platformlarında, öğrenenler, rekabet ve motivasyon seviyelerinde farklılık göstermektedirler.  Yeni teknolojilere maruz kalma, bir öğrenenin umduğu öğretim seviyesi ile eğitmenin verebileceği arasında bir boşluğa sebep olmuştur. Böyle bir ortamda, öğrenenin ilgisini konuya çekmek ve konuda tutabilmek zorlaşmıştır. Geleneksel sınıfta, eğitim, öğretmenin gösterim yapabilmesi için bir tahta gerektirmektedir. Çizelgeler, grafikler, flash kartlar gibi öğretime yardımcı araçlar da kullanılmaktadır. Zamanla internet veya intraneti aracı olarak kullanan sanal sınıflar yaratılmıştır. Bu “sınıflar” okul ve kolejlerdeki geleneksel sınıflara benzerdir. Farklılık aynı öğretim gidişatını uygulamadaki farklılığı noktasındadır; öğretmen muhtemelen gene tahta kullansa da (bu durumda dijital bir tahta), dersi daha canlı ve etkileşimli hale getirmek için pek çok yardımcı öğe kullanma şansına sahip olur.

  1. Görsel-işitseller öğrencilerin ilgisini çekmek ve uzun süre tutmak için yaygın şekilde kullanılır.

sanal sınıf görsel

Bu platform öğretmenlerin kelimelerden fazlasını kullanmasına olanak sağlayan çeşitli grafik araçlara erişmesini sağlar. Saniyeler içinde, sayılar farklı çeşitlerde çizelgelerde ve grafiklerde gösterilebilmektedir. Renk kodlaması ile renk formunda görsel uyarma sağlanarak dikkat kaybetmeme konusunda fayda sağlanır.

  1. Etkileşim çok önemlidir.

etkileşim

Sanal sınıf oturumlarının çoğu web-tabanlıdır. Bu sayede iki yönlü bir etkileşim gerçek zamanlı olarak mümkün kılınmaktadır. Gerçek bir sınıfta olduğu gibi, öğrenci ve öğretmenler soru-cevap oturumlarında yer alabilirler. Tartışmalar ve rol canlandırma gibi etkileşim araçlarının çeşitli şekilleri de gerçekleştirilebilmektedir.

  1. İnternet dev bir bilgi kaynağıdır.

internet sanal sınıf

Sadece örnekler ve vaka çalışmaları yerine, bunların internet aracılığıyla keşfedilmesi sağlanabilir. Hedef kitle ve öğrenciler internette çok zaman geçirdikleri için bu, rahat hissettikleri bir alan olacaktır. Onlara yaptıkları işi müfredatın parçası olarak değil de eğlence için yapıyorlarmış hissini vermesi muhtemeldir. Ve böylece, sınıf tartışmalarında faal olarak yer almayan öğrenciler şaşırtıcı şekilde, çevrimiçi bir ankette ya da tartışma panosunda seslerini duyurabilirler. Sınıftan online bir topluluğa, öğretmenden moderatöre ve öğrencilerden katılımcılara doğru bir rol değişimi harika sonuçlar verebilmektedir.

  1. Etkili bir rol canlandırma teşvik edilir.

Sanal sınıf dahilinde rol canlandırma, çeşitli konularda farkındalık ve ilgi yaratmanın bir başka yoludur. Rol canlandırmanın kuralları ortaya serilir ve nasıl olacağı konusunda bir demo gösterilir. Daha sonra, hedef kitle, benzer bir alıştırmaya katılmak üzere davet edilir. Sınıf, yönetim, sendika ve işçiler bölümlerine ayrıldığı zaman pazarlık sanatı öğretilir. Her bir rolün ince ayrımlarını anlamak için farklı oturumlarda roller, her bir rolün talep ve sınırlamaları değiştirilir. Etkili bir rol canlandırma ile iyi bir şekilde öğrenilen başka bir beceri de iş iletişimi becerisidir. Sınıf, bir kurum dahilinde iletişim kuran farklı gruplara ayrılır ve bunlar arasında bir diyalog gerçekleştirilir. İletişimin, organizasyonel hiyerarşi sınırlarında, tonu ve formatı tecrübe edilmiş olur.

      5. Pek çok geribildirim aracı.

Oturumun başında, kullanıcılara, sanal sınıfta verilen his simgeleri ve geribildirim araçlarını tanıtmak iyi bir fikirdir. Mesela, gülme, alkış, katılma ve katılmama gibi simgeler öğrenici grupları arasında çok popülerdir. Öğrenicilere bunları kullanma şansı verilmelidir; öğretmenler de ortamı yumuşatmak adına bunları kullanabilmektedir. His simgelerini ölçülü bir şekilde kullanmak için talimatlar verilebilir: mesela gülücük simgesi komik bir durumda ya da alkış simgesi bir ifade heyecan verici olduğunda gibi.

Bir kişinin öğrenimi hiç bitmez ilkesini akılda tutarak, e-eğitim geliştiricileri olarak bizler de çağımızın öğrenenleri hakkında daha fazlasını öğrenmeye devam etmeli ve daha güçlü, daha etkili teknolojik öğrenim platformları yaratma yolunda çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.

 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »