Online Eğitiminizi İyileştirmek İçin 5 Strateji

Oca 3 • E-ÖĞRENME, GENEL • 1913 Views • Yorum yok Online Eğitiminizi İyileştirmek İçin 5 Strateji

e-Eğitim öğretimlerinde yeni misiniz veya online eğitim yöntemlerinizi iyileştirme stratejileri mi arıyorsunuz?

Online Öğretiminizi Nasıl İyileştirsiniz?

Online kurslar, öğrenci ve çalışanların eğitimlerini veya profesyonel gelişimlerini geliştirmelerinin oldukça rağbet gören bir yöntemi haline gelmiştir. Bir çevrimiçi eğitim vermek geleneksel sınıfta öğretime göre farklı metotlar gerektirir, bu nedenle öğretmenlerin materyallerinin etkili ve öğrenciler için çekici olmasını sağlama adına becerilerini bu online öğrenme ortamına adapte etmeleri veya yeni beceriler geliştirmeleri önem taşımaktadır. Şimdi çevrimiçi öğretiminizi geliştirmek için uygulayabileceğiniz ve e-Eğitim kursunuzu hem siz hem de öğrenciler için başarılı bir deneyime dönüştürmenizi sağlayacak 5 stratejiye göz atalım.

1. Öğrencilerinizle Online Olarak İlişkiler Kurun

Sınıfta fiziksel varlığınız olmaksızın, e-Öğrenim kursunun henüz başında iken sanal bir mevcudiyet kurmanız hayati önem taşır. Çevrimiçi öğretmenler, etkili bir öğrenme topluluğu sürdürebilmek için başlangıçtan beri ve kurs süresince öğrencilerin ilgisini çekiyor ve destekliyor olabilmelidir.

Öğretmen olarak varlığınızı oluşturarak, öğrencilere hem görünür hem de erişilebilir olduğunuzu gösterin. Onları, geleneksel bir sınıfta olduğu gibi, yeni öğrenme topluluğu için de karşılayıp bu ortama alıştıracak olan sizsiniz.

Öğrencilerinizin, hangi günler veya hangi zaman dilimlerinde çevrimiçi olacağınızı ve bu saatlerin dışında sizinle nasıl iletişime geçebileceklerini bilmelerini sağlayın.

Çevrimiçi mesajlar, forumlar veya sosyal medya yoluyla öğrenci topluluğunuzla etkileşim kurun – insanlar, öğretmenlerinin tartışmaya ve onlarla ilgilenmeye zaman ayırdıklarını gördüklerinde, katılım gösterme adına kendilerinde daha fazla şevk duyacaklardır. Ayrıca, bu çabalarınız sayesinde, öğrencilerinizle profesyonel ilişkiler geliştirir ve deneyimlerini çok daha kişisel ve unutulmaz hale getirirsiniz.

2. Destekleyici Bir Öğrenme Ortamı Yaratın

Online bir öğretmen olarak öğrencileriniz için destekleyici bir çevrimiçi topluluk oluşturma imkanınız vardır.

Bunu başarmanın en iyi yolu, hem öğretmenden öğrenciye ilgi hem de öğrenciden öğrenciye etkileşimi teşvik etmektir. Öğretim ve Öğrenmeyi İnternete Taşıma Rehberi adlı kitabın yazarı Dr Judith V. Boettcher şu stratejileri önermektedir:

  • Online eğitiminizin başında kişisel bir tanıtım yazısıyla başlayın, diğer katılımcıları da gruba kendileriyle ilgili tanıtımlarını veya biyografilerini göndererek katkıda bulunmalarını teşvik edin.
  • Öğrencilerin sorular sorarak birbirlerinden yardım alabilecekleri ve birbirlerine akran desteği sunabilecekleri bir tartışma forumu yaratın.
  • Birbirlerine yakın öğrencilerin birbirlerine destekleyici rehberlik sunabilecekleri geleneksel çalışma gruplarına benzer küçük gruplar oluşturun.

Bu stratejiler, öğrencilerin faal bir öğrenme topluluğu olarak birlikte çalışmalarını teşvik edecek ve sürece tüm bireylerin dahil olmasının faydalarını da yanında getirecektir.

3. Daha İyi Bir Katılım Sağlamak için Öğrenim Araçlarının Hepsinden Biraz Faydalanın

Bu günlerde, sınıfta ortamındaymışız gibi işbirliği yapmamıza ve katılım sağlamamıza imkan veren sanal öğrenme ortamları yaratma teknolojilerine sahip olduğumuz için şanslı sayılırız.

Dr Boettche’nin de söylediği gibi, “çevrimiçi ortamda mümkün olan çeşitli etkinlikler, birçok etkili öğrenme ortamı yaratmayı mümkün kılmaktadır.”

En iyi çevrimiçi öğretmenler, eş zamanlı ve eş zamanlı olmayan etkinliklerden oluşan bir kombinasyon kullanırlar; geleneksel çevrimiçi öğrenme stillerini daha yeni, daha işbirlikçi ses ve görsel araçlarla harmanlarlar. Bir dizi farklı etkinlikle çalışmak, öğrencilerin hem öğretmen hem de diğer öğrencilerle olan etkileşimini artırarak içerikleri daha ilginç ve heyecan verici bir hale getirir.

Çevrimiçi ve yüz yüze sınıfta öğretmenlik arasındaki farkları inceleyen ve online programınıza işbirlikçi öğrenimi dahil etme yollarını ele alan 2 saatlik kısa bir kurs olan Teaching Online ile karma öğretim modelleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

4. Daimi Olarak Geribildimler Verin

Geri bildirim, çevrimiçi ortam da dahil olmak üzere tüm etkili öğrenme ortamlarının vazgeçilmez bir bileşenidir.

Çevrimiçi bir öğretmen olarak, geribildirimleriniz, öğrenen için bilgilendirici, ilgi çekici ve motive edici bir e-öğrenme deneyimi yaratmanıza yardımcı olacaktır. Geri bildiriminiz e-Öğrenme süreci boyunca daimi olmalı; yapısal geribildirimler, öğrencilerin hangi davranış veya becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini açıkça belirleyebilmeleri için mümkün olan en kısa sürede sunulmalıdır.

Ayrıca, akran katılımını teşvik etmeye katkıda bulunan grup geri bildirimlerini de işbirliği içeren alıştırmalarla teşvik edebilirsiniz.

5. e-Eğitim İçeriklerini Mobilleştirin

Öğrenci ve çalışanların öğrenim için mobil cihazlarını kullanmaya alışmasıyla, online öğretmenlerin mobil öğrenimin önemini kabul etmeleri de önemli hale gelmiştir.

Mobil öğrenim öğrenenlerin istedikleri yer ve zamanda güncel ve ilgili içeriklere erişmesini sağlayarak öğrencilere önemli avantajlar sunar. Çabuk şekilde ve kolayca sindirilebilen küçük boyutlu bilgilerle, öğrenim katılımcıları, kendi ilerleme hızlarına göre ders materyallerini tüketerek başarım ve verimliliklerini artırabilmektedirler.

Öğretim yöntemlerinizi en üst düzeye çıkarmak için, e-Öğrenme içeriklerinize, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler aracılığıyla kolayca erişilebildiğinden emin olun. Böylece, günümüz modern iş gücünün ve ilgili teknolojilerin gereksinimleriyle temas halinde olduğunuzu da öğrencilerinize göstermiş olursunuz.

Bu stratejilerin uygulanmasıyla, çevrimiçi öğretim becerileriniz ve e-Öğrenim materyalleriniz hakkında kendinizi daha çok güvende hissedersiniz. Ayrıca, öğrencileriniz için daha pozitif ve işbirliğine dayalı bir öğrenim ortamı oluşturmak için çalıştığınızı biliyor olursunuz.

Sizde online ders vermek istiyorsanız kesinlikle Perculus‘u deneyin. En iyi online eğitim yazılımları için çoğu kurumun tercih ettiği bir Türk ürününü kullanmaktan ziyade alacağınız destek hizmeti ile online derslerinizi rahatlıkla verebilirsiniz.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »