Online Eğitim Kurslarını Basitleştirmek İçin 8 Öneri

Kas 22 • E-ÖĞRENME, GENEL, SANAL SINIF • 1090 Views • Yorum yok Online Eğitim Kurslarını Basitleştirmek İçin 8 Öneri

Çalışanlarınızın karmaşık görevlerin üstesinden gelmesi mi gerekiyor? Karmaşık uyumluluk konuları işlere köstek mi oluyor? Bu yazıda online eğitim kurslarınızı sadeleştirme ve bilgilerin akılda tutulmasını iyileştirme konusunda 8 ipucu paylaşacağız.

Online Eğitim Kursları Nasıl Sadeleştirilir

Kurumsal e-Öğrenimin avantajlarından biri, çevrimiçi eğitiminizi daha verimli ve etkili hale getirmesidir. E-Öğrenimde çalışanlar, nerede ve ne zaman olursa olsun çevrimiçi platforma erişme imkânı bulmakta ve bu da, bilgilerin akılda tutulma oranlarında, çalışan memnuniyetinde ve eğitim yatırımı getirisinde artışa neden olmaktadır. Fakat bu faydaların hepsi çok önemli bir varsayıma dayanmaktadır: kurumsal öğrencilerin gerçekten öğrendikleri ve temel fikirleri özümseyip bunları işyerlerinde uyguladıkları varsayımı. Peki, özellikle de karmaşık kavramlar söz konusu olduğunda bundan nasıl emin oluyorsunuz? Çevrimiçi eğitim kurslarını basitleştirmenize yardımcı olacak 8 önemli ipucu yazımızda:

1. Çalışanlarınızın Neleri ve Ne Kadar İyi Bildiklerini Öğrenin

Hedef kitle araştırması, çevrimiçi eğitim programınızı basitleştirmede ilk ve en önemli adımdır. Çalışanlarınızın ne kadar bildiklerini, ne kadar iyi bildiklerini ve neyi öğrenmeleri gerektiğini öğrenmelisiniz. Başka bir deyişle, çalışanların performans boşlukları nelerdir ve bunları nasıl birleştirebilirsiniz? Çalışanlarınız hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek, ilgili ve kullanışlı çevrimiçi eğitim kursları oluşturmanıza olanak sağlar. Bu, bildikleri konuları atlayıp daha önemli konulara geçebileceğiniz için, bilişsel aşırı yüklemeyi de önler. Örneğin, deneyimli personel yeni başlanan görevlere aşinadır. Bu nedenle, temelleri tekrar ele almak yerine daha gelişmiş konulara odaklanabilirsiniz.

2. İlgililik Kuralları

Çevrimiçi eğitim merkezlerinin gerçek hayat uygulamaları üzerinde yoğunlaştığını unutmayın.  Çalışanlarınızın sahip olduğu bilgi miktarı değil, bunları iş başında nasıl kullandıkları daha önemlidir. Bu nedenle, çevrimiçi eğitim, ilgili, zamanlı ve ihtiyaçlara göre kişiselleştirilmiş olmalıdır. Bu, özellikle belirli görev ve becerilere odaklanan tam zamanında çevrimiçi eğitim için geçerlidir. Gereksiz ayrıntıları atın ve en çok önem arz eden konular, fikirler ve alt beceriler üzerine yoğunlaşın. Ayrıca, ilgililik, çalışanların katılımını ve motivasyonunu artırır ve yatırım getirisini de iyileştirir.

3. Dikkat Dağıtıcıları ve Öğrenme Engellerini Net Olarak Belirleyin

Çevrimiçi eğitim programının kendisi ile ilgili karışıklıklar da olabilir: Mesela, etkisiz çevrimiçi eğitim modülleri ya da görevleri gerçekte olduğundan daha karmaşık hale getiren etkinlikler… Dikkat dağıtıcılar da üstesinden gelinmesi gereken bir başka engeldir. Çalışanlar çevrimiçi eğitim kursundaki çarpıcı renklere ve cazip grafiklere kendilerini bir hayli kaptırıp işe yarar bilgileri almayı unutabilmektedir. Bu nedenle, engelleri belirlemek için mevcut çevrimiçi eğitim kurs tasarımınızın her yönünü değerlendirmeniz gerekir. Öğrenme Yönetim Sistemleri raporlarınız size çabalarınızda nereye odaklanacağınızı söyler. Örneğin, çalışanlarınızın büyük bir çoğunluğu güvenlik uyumluluğu çevrimiçi eğitim kursu boyunca zorluk yaşamaktadırlar. Bu, başlangıç için çok iyi bir yer olabilir. Muğlak çevrimiçi eğitim içeriği veya çevrimiçi eğitim deneyimini karıştırabilecek olan alakasız grafikleri tespit edin.

4. Teknoloji Online Eğitim İçeriğinde Çok Fazla Öne Çıkmamalı

Kullanabileceğiniz çok sayıda harika öğrenme teknolojisi ve aracı vardır. Ancak bu, çevrimiçi eğitim kursunuzu multimedya ile doldurup taşırmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Bazen en iyi yaklaşım en basit olanıdır. Çevrimiçi eğitim içeriğine odaklanın ve bunların öğrenme hedeflerinize ve istenen sonuçlara uygun olduğundan emin olun. Örneğin, görevin her adımını vurgulayan bir madde işareti listesi, özellikle de nispeten basit bir işleme değiniyorsa, etkileşimli bir çevrimiçi sunumdan daha etkili olabilmektedir. Ek olarak, çevrimiçi eğitim içeriğinizin kalitesi çok önemlidir. Harika çevrimiçi eğitim içeriği veya en ileri teknoloji kaynakları arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız, içerik her zaman kazanır.

5. Kaosu Azaltmak İçin Kalabalığı Azaltın

Boş alan tamamen kabul edilebilir olmasının yanında, online eğitim kursunuzu sadeleştirmek istiyorsanız kesinlikle gereklidir. Dağınıklığı azaltır, düzeni geri getirir ve anlaşılırlığı artırır. Çalışanlar bu sayede ilgisiz kavramları ayırt edebilmekte ve temel fikirlere odaklanabilmektedirler. Bununla birlikte, görsel ilgi yaratmak için alakalı resimleri ve grafikleri de dahil etmeniz gerekir. Sadece ana metinden uzaklaşmamak için bunları minimal düzeyde tutmaya dikkat edin.

6. Konuyu Örneklendirmek için Diyagramlar, Sohbetler ve Görseller Kullanın

Bir resmin bin kelime değerinde olduğu söylenegelir. İnsanlar, bilgiler görsel formda olduğunda, bunları daha etkili şekilde özümser ve özümlerler. Bu yüzden diyagramlar, tablolar ve başka araçlar anlattığınız noktayı örneklendirme ve karmaşık konuları basitleştirme konusunda size yardımcı olabilmektedir. Mesela, çalışanlarınızın tehlikeli bir döküntüyü nasıl temizleyeceklerini bilmeleri gerekiyor olabilir ve bir infografik gerekli olan güvenlik gereçlerini, temizleme sürecini ve daha sonraki dökülmeleri engelleme konusunda önerileri onlara anlatır. Bilgi görselleri, metinlere çalışanların iş yerinde kullanabilecekleri görsel referans sağlayarak eşlik eder.

7. Öğrenme Hedeflerine Odaklanın

Çevrimiçi eğitim programınızın tüm öğeleri, öğrenme hedef ve amaçları yani kurumsal sıkıntı noktaları ve performans boşluklarını içeren hedeflenen öğrenme amaçları ile ilgili olmalıdır. Eğer bunlar, arzulanan sonuca hizmet etmiyorsa muhtemelen online eğitim kursunuza ait değildir. Basitleştirme, ekstraları çıkarmak ve çevrimiçi eğitim programınızın en önemli yönlerine yoğunlaşmaktan ibarettir. Örneğin, çalışanların verimliliklerini arttırmak için ihtiyaç duydukları beceriler gibi…

8. Parçalara Ayırın

Çalışanlarınızın zaten iş sorumlulukları ve kişisel yükümlülükleri arasında kafalarında pek çok şey vardır. İhtiyaç duydukları son şey, onları bilgi bombardımanına tutan çevrimiçi bir eğitim kursudur. İçerik bölümleme ve mikro-öğrenme, size kolayca sindirilebilir çevrimiçi eğitim kursları oluşturma olanağı verir. Çevrimiçi eğitim içeriğinizi önem ve grupla ilgili kavramların sırasına göre düzenleyin. Bir uzun çevrimiçi eğitim kursu yerine, içeriklerinizi temel yetkinliklere ve becerilere odaklanan daha küçük modüllere ayırın. Hatta kolay referans olması için bir online mikro-öğrenme havuzu kullanmayı da düşünebilirsiniz. Çalışanlar, ihtiyaçları ve hedefleri ile alakalı çevrimiçi kaynakları toplayıp seçme gücüne sahiptir.

Çevrimiçi eğitim kursu tasarımınızı düzene koymak, görseller dahil etmek ve kaliteli çevrimiçi eğitim içeriğine odaklanmak, online eğitimi basitleştirmesinin temel taşlarıdır. Bu 8 ipucu,  kaos ve karmaşayı düzene kavuşturmayı ve değerli ekip üyelerinize alakalı, anlaşılabilir bir çevrimiçi eğitim sunmanıza yardımcı olabilir. Çevrimiçi eğitim tasarımınızı basitleştirmek zaman alabilir ama hedefleriniz doğrultusunda size önemli faydalar sağlayacaktır.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »