Online Araştırma Becerilerini e-Eğitim Aracılığıyla Geliştirmek için 7 Öneri

Tem 21 • E-ÖĞRENME, EĞİTİM İÇERİĞİ • 1121 Views • Yorum yok Online Araştırma Becerilerini e-Eğitim Aracılığıyla Geliştirmek için 7 Öneri

İnternetin bilgi madeni olduğu söyleniyor, peki, online öğrencileriniz internette nasıl araştırma yapacaklarını biliyorlar mı? Bu makalede, e-Eğitim vasıtası ile öğrencilerinizin online araştırma becerilerini iyileştirecek 7 öneri sunacağız.

Online Araştırma Becerileri e-Eğitim Aracılığıyla Nasıl Geliştirilir?

İnternet ve mobil cihazlar sayesinde aradığınız bilgiyi bulmak hiç olmadığı kadar kolaylaşmıştır. Artık araştırma için merak ettiğiniz soruları biriktirip kütüphaneye gitme devri geride kaldı. Günümüzde, online öğrenciler, Eğitim makaleleri okuma, eEğitim dersleri izleme ve eğlendirirken eğiten eğitici oyunlar oynama şansına sahip. Bu, 7 eEğitim tasarım önerilerinden yardım alarak, öğrenim katılımcılarınızın araştırma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

1 – Onlara olmazsa olmaz e-Eğitim kaynakları sağlayın

Öğrencileriniz online araştırmalar yapmak için bazı araçlara ihtiyaç duyar. Bir olmazsa olmaz eEğitim kaynakları listesi yapıp bunu onlara sunun. Listeyi kategorilere ayırıp mümkün olduğunca linkler dahil edin. eEğitim blogları, siteleri, makaleleri ve videolarından oluşan kapsamlı bir liste olsun. Araştırmaları esnasında arkadaşlarının da faydalanabileceklerini düşündükleri linkleri eklemelerini teşvik edin. e-Eğitim kaynak veritabanını düzenli olarak güncelleyin, eski ve kırık linkleri yeni online kaynaklarla yenileyin. Ek olarak, listedeki tüm kaynakların güvenilir olduğundan emin olun.

2 – Kaynak belirtmenin temellerini öğretin

Kaynak belirtme, online araştırmanın önemli bir parçasıdır; özellikle de telif ihlali durumlarından kaçınmak istiyorsanız, gereken yerlerde kaynak göstermelisiniz. Hedef kitlenize, web siteleri, haber makaleleri ve online kitaplar dahil online kaynaklara düzgün olarak atıfta bulunmayı gösterecek makaleler, öğretici dersler, eÖğrenme videoları ve öneri listeleri sunun. MLA ya da Chicago gibi bir atıf stili seçin ve herkes bu ortak stili kullansın. Kayda değer online kaynaklar da eEğitim kaynak veritabanına eklenebilir ve gelecekte araştırmaya ayrılan zamandan tasarruf edilebilir. Ayrıca, güvenilir online kaynaklar seçmenin önemini vurgulamak ve yanlışlıklardan kaçınmak için bilgilerin nasıl çapraz kontrol edileceğini göstermek isteyebilirsiniz. Mesela, her konu için üç dört tane farklı kaynak dahil etmek örnek olabilir.

3 – Bir seferinde bir araştırma konusuna bağlı kalın

Tek seferde birden çok araştırma konusunu araştırdığınız zaman, fikir ve kavramları karıştırmak kolaydır. Bu yüzden her bir eEğitim oturumunda bir araştırma konusuna odaklanmak önemlidir. Online öğrencilerinizi, araştırma sürecine başlamadan önce, bir hedef belirlemeye teşvik edin. Bu, not alma becerilerini de geliştirir, süreci daha üretken hale getirir ve bilişsel aşırı yükü engellemeye yardımcı olur. Böylelikle çeşitli konulara odaklanmaya çalışmaktansa, tüm konsantrasyon ve vakitlerini belirli bir alana adayabilirler. Eğer eEğitim kurslarınız daha karmaşık bir konuyu içeriyorsa, bunu, online öğrencilerin bireysel olarak keşfedebilecekleri daha kolay yönetilebilir alt konulara ayırın.

4 – Tarayıcı ve arama motoru rehberleri
Online öğrenim katıcılarınızdan bazıları araştırma uzmanı olma isteğine hâlihazırda sahipken teknik uzmanlığa sahip olmayabilirler. Bu engelden, onlara temel bilinmesi gerekenleri öğretecek tarayıcı ve arama motoru rehberleri yaratarak kurtulabilirsiniz. Onlara, anahtar sözcükleri doğru seçmeyi bilmek örneğindeki gibi arama motorlarını etkili olarak kullanmalarını gösterecek adım adım rehberler sunun. Her bir rehberi özelleştirebilmek için hedef kitlenizin önceden konuya hakimliklerini araştırarak ölçün. Örneğin, hangi arama motorlarını kullanacaklarını ve mobil aygıtlarda nasıl araştırma yapacaklarını zaten biliyorlarsa, bunları anlatım rehberinizde atlayabilirsiniz.

5 – e-Eğitim dersinize araştırma araları koyun

Herkes canlanmak ve yeniden grup oluşturmak için zaman zaman aralara ihtiyaç duyar. Her bir arama oturumundan ya da eEğitim faaliyetinden sonra, öğrenenlerin öğrendiklerini sindirebilmeleri için biraz zaman ayırın. Bu, özellikle de kurumsal öğrenim katılımcıları daha gelişmiş ve karmaşık konular üzerine araştırma yaptıklarında bilişsel aşırı yükü azaltmaya  yardımcı olacaktır. Ayrıca öğrencileriniz için, bir konunun bir açısını ilk aralarından önce araştırma ve mental olarak tazelendikten sonra ikincisine geçmek gibi alt hedefler koymayı da düşünmelisiniz. Bu yolla, kavramların muğlaklaşması önlenebilir ve devam etmeden önce aldıkları bilgileri tamamen özümseyebilirler.

6 – Arkadaşlar arası paylaşım için bir online forum yaratın

Web siteleri ve eEğitim bloglarına ek olarak, grup üyeleri de değerli bir bilgi kaynağıdır. Öğrencilerin online olarak toplanıp eEğitim kaynak linkleri, geribildirimler ve deneyimlerini paylaşabilecekleri bir online forum oluşturun. Ayrıca, bir proje yönetimi online platformu ya da Google Drive gibi bir döküman paylaşma sitesinden de faydalanabilirsiniz. Mesela, online öğrencilerden eğitim materyallerinin çıktısını alıp tarama imkanı olanlar meslektaşları ile bunları paylaşabilirler. Öğrencilerin konudan sapmaması için bazı temel kurallar koyun ve zaman kayıplarını önleyin.

7 – Zaman yönetimi becerileri ile eşleştirin

Online araştırmanın en önemli alt-becerilerinden biri zaman yönetimidir. Kesin veriler ve istatistikleri vaktinde bulabilmeli, yol boyunca engel ve çeldiricilere izin verilmemelidir.  Mesela, zamanın yarısını Facebook’ta arkadaşları ile sohbette ya da YouTube’da ilgisiz videolar izleyerek geçiren öğrenciler, değerli araştırma vaktini boşa harcarlar. Her bir konu üzerinde ne kadar vakit harcayacaklarını ve ne sıklıkla ara vereceklerini belirlemelidirler.

eEğitim ders tasarımında online araştırma becerileri, eEğitim programınızın her açısında kullanılabilmelerine rağmen, sıklıkla küçümsenir. Öğrencilerinizin online araştırma becerilerini eEğitim aracılığı ile geliştirmek ve internetten faydalanmalarını sağlamak için bu 7 tavsiyeyi kullanabilirsiniz.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »