Ne Tip Eğitim İçeriği Yaratmalısınız?

Haz 21 • EĞİTİM İÇERİĞİ, GENEL • 1129 Views • Yorum yok Ne Tip Eğitim İçeriği Yaratmalısınız?

Öğrenciler, bilgilendiren ve eğiten hızlı dersler arzu ediyor. Ama her içerik bu hedefleri başaramaz. Peki, hangi tipte e-Eğitim içeriği yaratmanız gerektiğine nasıl karar verilmeli? 

Yaratmanız Gereken eEğitim İçeriği Tipine Karar Verme

eEğitim profesyoneli olarak, hedefiniz, hedef kitlede yankı uyandıracak ders ve modüller yaratmaktır. Peki, bir ısırımlık bilgi kalıpları sunmak istiyorsanız ne tip eEğitim içerikleri sizin için en iyisi?

Öğrencilerin İhtiyaç Duyduğu 3 İçerik Çeşidi

e-Eğitim içerikleri, genellikle 3 kategoriden birine girer: Performans desteği, öğrenme deneyimi ve bilgi.

  1. Performans desteği,ihtiyaç anında öğrenme araçları ve kaynakları kapsama alır. Bu durumda, bir öğrenci, bir görevi gerçekleştirmek için çabuk bir şekilde bir bilgiye ihtiyaç duyabilir.
  2. Bir öğrenme deneyimi,beceriler ve davranışlar inşa eden içeriktir. Bu tip içerik algıları değiştirmede etkilidir. Öğrenenin bilgi talebini çabukça karşılayan performans desteğinin aksine, öğrenme deneyimleri, davranışları daha uzun bir zaman dahilinde değiştirir.
  3. Bilgi,performans desteği ve öğrenme deneyimi arasında bir yerlerde yer alan içeriktir. Bu içerik, öğrenme performansını, özellikle de uygulanması için bir bağlam olduğunda, destekler. Mesela, tecrübeli satıcıları hedefleyen bir ürün bilgisi hakkında içerik yaratabilirsiniz.

Yazmaya başlamadan önce ne çeşit eEğitim içeriğinin hedef kitleniz için doğru olduğuna karar verin. 2 kategoriden öğeler dahil etmek  ya da üçünü birleştirmek isteyebilirsiniz..

Dijital eEğitimin 3 kategorisini detaylı olarak aşağıda bulabilirsiniz:

1. Performans Desteği. 

Öğrenciler hızlı bir şekilde bir şeyler öğrenmek istediklerinde hemen cep telefonlarına sarılıyorlar. İnsanların yüzde sekseni sorularına cevap bulmak için bir arama motorunu kullanıyor. İnternet, öğrencilere pek çok fayda sunuyor; başkalarının bilgi ve tecrübelerinden faydalanıp, uluslararası öğrencilerle iletişim kurabiliyorlar.

Yeni teknoloji, öğrenenlerin, zamanlı ve alakalı bilgileri, internette ihtiyaçları olduğu zaman bulmalarını kolaylaştırdı. Ama online her bilgi bu amaca hizmet etmiyor. Yanlış cevaplar sunan bir kaynak kullanmak ya da belli şirketlerin amaçlarına hizmet eden bilgilerle karşılaşmak da olasıdır.

Öğrencileriniz için performans desteği içeriği yaratmak ve düzenlemek bu sorunları aşmayı sağlar. Bu tip içeriğin ihtiyaç anında gerekli olmasından dolayı, açık ve net olması gerekir, özellikle de öğrenenin doğru cevabı bulması için çok fazla vakti yoksa… Hükümet ajansları için kaynaklar sağlayan bir performans hızlandırma şirketi olan Carney Inc., öğrenciler, işbirliği araçları, mobil teknoloji ve sosyal medya gibi birden çok içeriğe bir ihtiyaç anında erişebilir olduğunda performans desteğinin zenginleşeceğine inanmaktadır.

Öğrencileriniz içi performans desteği mi sağlamak istiyorsunuz? Nasıl-yapılır rehberleri harika bir başlangıç olabilir. Bunlar genellikle adım adım formatta erişilebilir bilgiler sunarlar ve bunlarla, öğrenciler bir beceriyi uygulamaya dökebilir ya da bir sorunu çözebilir. Özellikle de öğrencilere görevleri başarmada yardımcı oluyorsa infografikler, videolar ve diyagramlar gibi görsel içerikler de faydalı olabilmektedir.

Uygulamalar, şablonlar ve etkileşimli PDFler performans desteği tekniklerini kullanırken öğrencilerle ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

2. Öğrenme Deneyimleri.

Sınıf-temelli öğrenme kesinlikle bir amaca hizmet eder ama dersinizde yeni öğrenme deneyimlerini tanıtmak isteyeceğiniz zamanlar olacaktır. Yarattığınız deneyimlerin tipleri geliştirmek istediğiniz beceriler ve davranışlara bağlı olacaktır. Örneğin, bir öğrencinin uygulama becerilerini (teori ve bilgiyi uygulama ile ilgili beceriler) ve iletişim gibi sosyal becerileri ya da bir karar almadan önce etik ve güvenliği göz önüne almak gibi davranışlar geliştirmek istiyor olabilirsiniz.

Çeşitli öğrenme teknikleri size beceriler ve davranışlar öğretmede yardımcı olabilir. Bunların arasında Duolingo gibi mikro-öğrenme platformları, öğrencinin kavrayışını sınayan oyunlar, vaka çalışmaları, öğrenenin tavırlarını ölçen oylamalar ve video gösterimleri vardır.

HTML5 yazılımı olan Elucidat ile yaratılmış, duyarlı online ve mobil eEğitim içeriği yaratmada size yardımcı olacak birkaç öğrenme deneyimi örneği burada:

3. Bilgi.

Bazen, öğrenenler bir konudaki anlayışlarını geliştirecek çabuk bilgilere gereksinim duyarlar. Mesela, yasalarla ilgili güncel bilgilere çabuk şekilde erişmeye ihtiyaç duyan şirket avukatlarına güncellemeler sunmak isteyebilirsiniz.

Bir eEğitim bağlamındaki bilginin bir örneği burada: Toronto’da bulunan Smart Serve adlı bir alkollü meşrubat servisi eğitim programı halkın barmenlerin uyması gereken kanunlar konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilmesi için bir farkındalık kampanyası başlattı.

Kampanya, halkı sorumlu bir şekilde alkol tüketme davranışı konusunda bilgilendiren ve eğiten bir ısırımlık bilgi parçaları sundu.

Bazen, bilgi ve performans desteği beraber yürür, özellikle de öğrencinin merakını onun ihtiyaç noktasında tatmin edecek bilgiler sunuyorsanız… Mesela bu ürün bilgi rehberi, Picture Pro (Elucidat ile yaratıldı), öğrencilere bilgi ve performans desteğini bir hamlede, beraber veriyor.

Bilgi ve performans desteğini kapsama alan başka bir eEğitim içerik türü ise dijital broşürlerdir. Bunlar bilgileri anlaşılır görsellerle destekler ve kullanıcıya ihtiyaç anında yardımcı olur

Bilgi ve öğrenme deneyimlerinin üst üste bindiği başka örnekler de vardır; mesela video gösterimi bir konunun kavranma seviyesini artırır. Fakat bu iki içerik çeşidini ayırırsanız, farklı demografileri hedefleyebilirsiniz.

Son düşünceler

Çağımız öğrencileri ihtiyaçlarını karşılayacak bir-ısırımlık, çok-aygıtlı dijital öğrenmeye aşırı derecede gereksinim duyuyorlar. Bir sonraki projenizde, kapsamlı olarak ve dersinizin ötesinde düşünüp tüm öğrencilerinizin ihtiyaçlarına cevap verecek dijital öğrenmeler yaratmaya çalışın.

Size tek-ısırımlık, mobile uygun öğrenmeler yaratma konusunda yardımcı olacak bir yazarlık aracı mı arıyorsunuz? Elucidat’ı değerlendirmeyi düşünün. Elucidat, yazarlık sürecini sadeleştirecek hızlı ve kullanımı kolay bir araçtır.

 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »