Kurumsal Eğitim İçin 5 Etkili Video Tabanlı Eğitim Önerisi

May 23 • EĞİTİM İÇERİĞİ, GENEL, OFİS AKADEMİ • 1309 Views • Yorum yok Kurumsal Eğitim İçin 5 Etkili Video Tabanlı Eğitim Önerisi

Videoların güçlü bir eğitim aracı olduğu bilinmekle birlikte, video yaratma işi her zaman kolay olmamaktadır. Etkili bir video-tabanlı öğrenim gerçekleştirmek için, iyi aktörlere, uygun ortamlara, ışıklandırmaya ve pek çok şeye ihtiyaç duyarsınız. Etkili bir video çekmek ve hazırlamak önemli miktarlarda zaman ve para gerektirir. Bunlar kısıtlı olsa dahi mevcut imkanlarla etkili videolar çekmenin de yolları vardır.

Kurumsal Eğitim İçin Etkili Video-Tabanlı Öğrenim Gerçekleştirme

Video-tabanlı öğrenim, eğitimde çok önemli hale gelmektedir. Özellikle kurumsal eğitimde, eğitici videolar gerçek hayatta uygulamaya geçirmede yaşanan sorunları aşmayı ve dijital alanlar tarafından sunulan çok daha büyük olanakları keşfetmeyi olanaklı kılıyor. Öğrenen-merkezli, evde ya da sınıfta, talep üzerine gerçekleşen öğrenim teşvik edilmektedir. Eğitimsel içerik olarak videolar oldukça çeşitlidir, çoğu çağdaş Eğitim Yönetimi Sistemlerine entegre edilebilir ve intranet ya da geleneksel sınıflar dahilinde paylaşılabilmektedir. Ayrıca bir aracı olarak çevrimiçi sohbet odası ya da video konferans gibi diğer öğrenim platformlarıyla birleştirilebilir. Başka öğrenim hizmetleriyle birleştirilmesinin, öğrencilere bütünleşmiş bir çevrimiçi öğrenim alanı sağlayan büyük bir potansiyeli vardır.

Videoların güçlü bir eğitim aracı olduğu bilinmekle birlikte, video yaratmak her zaman kolay olmamaktadır. Etkili bir video-tabanlı öğrenim gerçekleştirmek için iyi aktörlere, uygun ortama, ışıklandırmaya ve daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. Etkili bir video çekmek ve hazırlamak önemli miktarlarda zaman ve para gerektirir. Bu ikisi kısıtlı olsa dahi mevcut imkanlarla etkili videolar çekmenin de yolları vardır. Bu, kaliteden ödün vermeyi gerektirmez. Uygun teknolojileri ve eğitim stratejilerini kullanarak etkili video tabanlı öğrenim gerçekleştirmek mümkündür.

1. Gerçek hayat durum ve senaryolarının kullanımı.

Eğitim videolarında genellikle pek çok bilgi aktarılıyor olmalıdır ama bu, kendine çekici ve aynı zamanda bilgilendirici bir üslupla olmalıdır. Bunu gerçekleştirmenin bir yolu, detaylı bilgileri anlatan işitsel kullanımıdır fakat, bunda, öğrenenler genelde ilgi kaybı yaşarlar. Bunun yerine, öğrenenlerin benimsemesi gereken değer ve becerileri betimleyen gerçek hayat senaryoları kullanma stratejisi çok başarılı bir alternatif olabilir. Didaktik tondan uzaklaşılarak videolar gerçek hayat durumlarındaki değer ve becerileri benimsemenin ilişkisini ve iş çıktısı üzerindeki olumlu etkilerini gösterebilmektedir. Bu, öğrenenlere iş hayatlarında, bu değer ve becerilere yer ayırarak çok şey kazanacakları yönünde güvenin verir.

2. Gerçekçi yüzleri olan animasyon karakterler.

kurumsal eğitim

Video yaratımı konusuna gelirsek, gerçek insanların olduğu uzun metrajlı videolar çekmek yorucu bir iştir. İyi aktörler pahalıdır ve bu tarz pahalı stratejiler çoğunlukla bütçelere uymaz. Ama başka yollar da vardır. Mesela, bir müşteri için bir oryantasyon dersi oluştururken, biz ofis etrafındaki gerçek insanların fotoğraflarını çektik ve videolara gerçeğe yakın bir etki vermek için bunları animasyon karakterlerin üzerine yerleştirdik. En büyük yararı her bir öğrenicinin öğrenim içeriyle hemen bağ kurabilmesi idi. Bunun yanında, yüzler farklı duygular yansıtıp içeriği daha neşeli kılarken önemini ise azaltmıyordu. Öğrenenler bunları izlemekten ve öğrenmekten keyif aldı.

3. İşitsel Kullanımı.

Eğitim videolarında işitseller her zaman metni taklit etmek zorunda değildir. Senaryolar için arka plan yaratma ve bunları açıklama konusunda da önemli bir rol oynayabilmektedir. Tonu samimi olmalı, ürkütücü olmamalıdır. Kullanılan dil de herkesin rahat hissedeceği günlük dil olmalıdır. Aksan, kullanıcıların yakın hissedeceği ve öğrenime yardımcı olacak şekilde olmalıdır. Eğer işitsel kavramları açıklamak için kullanılıyorsa, direkt bir tarz olmalı ve videoların anlaşılmasını zorlaştıracak jargonlardan kaçınılmalıdır.

4. Metin Kullanımı.

metin kullanımı

Çoğu video öğrenenlerin ilgisinin azalmaması için çok az metin içeriği kullanır. Ama videolarda metinlerden etkili bir şekilde faydalanmanın yolları vardır. Örneğin, belirli kavramlar vurgulanacağı zaman metinsel betimleme ilave değer yaratır. Mesela, biz kurumsal değerler üzerine bir eğitim videosu hazırlarken ‘Hız’ın değerini yansıtan nitelikleri açıkladık. Metinsel içeriğin yardımı ile bu nitelikler ekranda gösteriliyor ve öğrenenlere bu değeri işlerinde uygulamak istediklerinde hatırlamalarına yardımcı olacak bir görsel teşvik yaratıyordu.

5. Grafik Kullanımı.

grafik

Grafikler, karakterler için uygun bir görsel arka plan yaratmak için eğitim videolarında kullanılabilir. Örnek olarak, bir çalışanın hızlı yanıt zamanı ve zamanında hareketlerini temsil ederken, zamanını boşa harcamadığını ve zamanında olduğunu göstermek için yükselen bir güneş resminden yararlanılabilir. Bir öğrenim stratejisi olarak pek çok geliştirici eğitim videolarında grafik aşırı kullanımından kaçınır. Pek çok öğrenim videosunda,  karakterlerin ön planda olması için kasten sade tutulur; arka plan resimlerinin makul kullanımı videoların gerçekçi özelliğini kaybetmemesini sağlar.

Video-tabanlı öğrenimin artan popülaritesi ve kullanımıyla, öğrenme videolarının, geliştirme teknolojisi, içerik ve öğrenim amaçları açısından çok çeşitli şekillerde olabileceğini belirtmek gerekir. Etkili video-tabanlı öğrenme için, geliştiriciler kullanıcıların tercihlerini sürekli anlamaya çalışmaya devam etmeli ve bütçeler dâhilinde video yaratma yolları geliştirmelidirler.

 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »