Etkili Online Öğretim Engeller ve Uygulamalar

Etkili Online Öğretim: Engeller ve Uygulamalar

Haz 30 • E-ÖĞRENME, EĞİTİM İÇERİĞİ, GENEL, K12, UZAKTAN EĞİTİM • 1037 Views • Yorum yok Etkili Online Öğretim: Engeller ve Uygulamalar

Online öğretim yöntemlerinizi geliştirme yolları mı arıyorsunuz? Gelenekselden online öğrenmeye geçişte zorlanıyor musunuz? Makalemizi okuyun ve online öğretim stilinizi geliştirmenin en iyi yolları hakkında bilgi edinin.

Etkili Online Öğretim: Engeller ve Pratikler

Modern dünya o kadar hızlı değişiyor ki uyum sağlamak için nelerin değiştiğini analiz etmemiz gerekiyor. Günümüzde eğitimde yeni bir çağa giriyoruz… Yeni bir gerçeklik öğrenimin çehresini temelli olarak değiştirmekte. En yeni eğitimsel trend: Online eğitim (ya da e-Eğitim). Bu yazıyı okumakta iseniz, muhtemelen geleneksel öğretimden e-Öğretim’e geçişte öneriler arayan bir eğitmensinizdir ve online öğretim ve öğrenimin geleneksel yöntemin yerini almakta olduğunu ve bu geçişte adapte olmanız gerektiğini biliyorsunuzdur.

Dünyanın çeşitli yerlerindeki öğrencilerin normal sınıfları bırakıp e-Eğitim dersleri almaya başlamaları ve eğitim derecelerini almak için e-Eğitim fakültelerine geçmeleri için çeşitli haklı sebepleri var. Neden diye soruyorsanız, şunları söyleyebiliriz:

 • Öğrenciler için online eğitim maliyetleri daha karşılanabilir düzeydedir.
 • Çok daha esnektir. Bir üniversite ya da yüksek okul tarafından konulan katı programlara uyma zorunluluğu yerine, öğrenciler derslere katılacakları zamanları seçebilmeyi tercih etme özgürlüğüne sahip olmak istemekte.
 • Daha çok çeşitlilik. Geleneksel eğitimde, çoğu zaman eğitim alabileceğiniz alanlar sınırlıdır.

Bu kitlesel değişimden ötürü, öğretmenler şimdi dikkatlerini bu yeni trende çeviriyorlar. Maalesef, online öğretim pek çok açıdan farklı. Klasik öğreticiler şimdi yeni yaklaşımlar edinmek ve işlerinde başarılı olabilmek için öğretim metodolojilerine yeni pratikler geliştirmek zorundalar.

Bu yazıda, bu “yeni oyun”a dahil olduğunuzda kendinizi daha iyi hale getirebilmek için yeni bakışlar kazanacaksınız.

Yeni Beceriler Edinmek Zorundasınız.

Başkalarına öğretim sunmak için, önce kendinizi eğitmelisiniz. Öğretmenlik yeteneklerinizin yeterli olduğunu düşünebilirsiniz ama iyi bir online öğretmen olmak için bu yeterli değildir. Öğretim başarımınızı geliştirmek ve eEğitime başarıyla adapte olmak için bazı kurs ve web-seminerlerine katılmayı düşünmelisiniz.

Göz atmak isteyebileceğiniz birkaç faydalı kaynak:

 1. Online Learning Consortium, Önceki adıyla Sloan Consortium, en eski ve etkili online öğretim programlarından biridir. Bu eğitim program, başlangıç düzeyindeki online eğitimciler için çeşitli seçenekler sunar ve internet piyasasındaki en nitelikli servistir. Bu programa katılarak, gelecekte çok faydasını göreceğiniz, kabul edilen bir sertifika alırsınız. Fiyatlar $149 – $599 arasındadır.
 2. University of Wisconsin-Stout:  Burası da 8 hafta süren dört derslik bir programla online öğretim sertifikası sunuyor. Final sınavı, kariyer danışmanlığı ve işe yerleştirme yardımıyla desteklenen uygulamalı bir stajdan oluşuyor.
 3. The International Association for K-12 Online Learning (iNACOL)kar amacı gütmeyen ve online öğretmenlere ufuklarını genişletmede yardımcı olmayı amaçlayan bir kurum. Maliyeti uygun. 4 tipte webiner sunuyorlar ve aidat ödeyen üyeler için ücretsiz.

İlave olarak, teknoloji becerileri edinmek de olmazsa olmazlar arasında. Yeni online araçları ve yazılımları nasıl kullanacağını öğrenmek, verimliliğiniz ve öğrencilerin değerlendirmelerini nasıl yapacağınız konusunda size büyük faydalar sağlayacaktır. Mesele E-lecta.com bir online öğretim ve eğitim yazılımı ve size istediğiniz yer ve zamanda canlı, online dersler ve web toplantıları idare etme fırsatı sunuyor

Online Eğitim: Yeni Zihniyet ve Öğretme Metotları

Geleneksel ve online öğretim arasındaki farklar oldukça açıklayıcı. Öğrencinizin yüzüne bakıp beden dili ve tonlamayla iletişim kurmak ile klavyede yazı yazarak veya webcam ile görerek iletişim kurmak arasında çok fark vardır. Bu yüzden yeni bir eEğitim öğretmeninin bu yeni ortama uyum sağlaması gerekir.

 • Otoriter tavırlara son.
  Bazen öğretmenler sınıfları üzerinde tam kontrol sahibi olmak isterler. Sadece öğretmen konumunda oldukları için kendilerine saygı duyulmasını ve idolleştirilmeyi isterler. Online ortamda öğrencilerin seçme hakkı vardır: sizin dersinizi alabilirler ya da bir başka alternatife yönelebilirler. Öğrencileri ve kazancınızı kaybetmek istemiyorsanız, onlara saygı duymalısınız.
 • Egodan kurtulun.

Bu işi doğru şekilde yapmak istiyorsanız, duygusal olarak istikrarlı olmalısınız. Kendinizden emin ve hareketlerinizde güvenli olmalı ve beklentilerinizi en aza indirmelisiniz. Pek sıklıkla gülümsemelerle karşılaşmayacak veya övgüler almayacaksınız ama bu, işinizi yapmaya engel olmamalıdır.

 • Müsait olun.
  Öğrenciler, ihtiyaç duydukları çoğu zamanda müsait olan online eğitimcileri takdir ederler. Bazen, onlara verdiğiniz bir görev konusunda yardıma ihtiyaç duyarlar, bazen de sadece konuşacak birine ihtiyaç duyarlar. Öğrencilerin güçlü iletişimsel gereksinimleri vardır ve ne kadar yanlarında olursanız sizin değerinizi o kadar çok bileceklerdir.
 • Sürekli geribildirim verin.
  Eğer online eğitimde kendinizi geliştirmek istiyorsanız geribildirime önem vermelisiniz. Geribildirimleriniz tüm eEğitim süresince daimi olmalıdır. Çoğu zaman öğrenciler takdir edilmeyi ve tanınmayı çok isterler. Yorumlarınız her zaman yapıcı ve anlayışlı olmalıdır.

 Her Bir Öğrencinizi Tanıyın.

Online öğretmenlik yaparken, farklı milletlerden ve kültürlerden insanlarla karşılaşacaksınız. Bu, öğrenme sürecini zorlaştırır çünkü her öğrenci farklıdır ve hayatta farklı prensipleri izlemektedir. Online öğretim ve iletişime başlamadan evvel, asıl sorunuz ‘kime öğretiyorum’ ve öğrencileriniz arasında var olan farklara göre öğretme yöntemlerinizi nasıl geliştirebileceğiniz olmalıdır.

Bazı kültürlerin farklı değerleri olduğunu, bazı hareketleri farklı gördüğünü ve genel olarak dünyayı daha farklı algıladığını bilmelisiniz. Tüm öğrencileriniz için verimli olmak istiyorsanız, kültür ve milliyetleri ne olursa olsun, her biriyle özel olarak konuşmalısınız. Onları tanımaya çalışın, en büyük sorun ve endişelerini öğrenin ve çözüm konusunda onlara yardımcı olun. İhtiyaçlarını anlamaya çalışmak için scholaradvisor.com gibi yardım kaynağı portallara göz atabilirsiniz.

Bu, çoğu online öğretmenin göz ardı ettiği bir konudur ve sonrasında sonuçlarının neden umdukları gibi olmadığını merak ederler. Her öğrenci farklıdır. Bir sınıfta onları, fark edebilir, gözlemleyebilir ve onlara geç kalmadan rehberlik edebilirsiniz. İnternette bu, o kadar kolay değildir. Bu öneriyi göz ardı etmeyin ve her bir öğrencinizle iletişim kurduğunuzdan emin olun.

Sonuç

Fark ettiğiniz gibi, eğitimin çehresi hızla değişiyor. Bununla birlikte, biz eğitimciler de adapte olmak için düşünme ve öğretme yollarımızı değiştirebilmeliyiz. İlk ve en önemli adım geleneksel eğitim ve e-Eğitim arasında önemli farklar olduğunu anlamaktır. İkinci olarak ise online olarak verimli bir öğretim sunabilmek için kendimizi geliştirmemiz gerektiğini anlamamızdır.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »