Etkili Bir eÖğrenme Deneyimi için 5 Yaratıcı Yol

Etkili Bir e-Öğrenme Deneyimi İçin 5 Yaratıcı Yol

Tem 29 • EĞİTİM İÇERİĞİ, GENEL, UZAKTAN EĞİTİM • 1090 Views • Yorum yok Etkili Bir e-Öğrenme Deneyimi İçin 5 Yaratıcı Yol

Bilgisayar, notebook ve diğer modern araçların yaygınlaşması ile okul ve yüksek okulların öğretim dili oldukça kolaylaştı. İster uzaktan eğitim almak isteyin, isterseniz de yabancı bir dil öğrenmek istiyor olun, şimdi hepsi parmaklarınızın ucunda gerçekleşebiliyor. Birkaç tıklama ile istediğiniz her şeyi öğrenme şansınız var. Öğrenme eğitimi yöntemi ya da herhangi bir elektronik aygıtla olan her tür eğitime e-Eğitim deniyor ve her yerde aşırı derecede popüler hale gelmekte. Peki siz bir öğretim profesyoneli olarak etkili bir e-Öğrenme deneyimini nasıl yaratabilirsiniz?

Etkili bir e-Eğitim Deneyimi Nasıl Yaratılır?

Teknolojik ilerlemelerle birlikte, e-Eğitim okullarda, üniversitelerde ve kolejlerdeki yerini aldı. İçinde bulunduğumuz çağda, eEğitim pek çok iş sektöründe uygulanıyor. Herhangi bir iş eğitimi için e-Eğitim süreci, öğrenmeyi tüm öğrenenler için uygun ve kullanışlı kılmak için kullanılıyor. Online içerik aracılığıyla herhangi bir akışta bilgi aktarmak istiyorsanız, e-Eğitim sürecini öğrencileriniz için ilginç hale getirmek için aklınızda tutmanız gereken bazı adımlar vardır.

1 – Hedeflerinizi ortaya koyun..

Bir e-Eğitim dersi başlatıyor olduğunuz zaman, dersi hazırlamadan once açık hedefler belirlemelisiniz. Etkili bir eÖğrenim deneyimi için, amacınız, öğrenenlerin dersteki belli bir konuda bilgi ve diğer  öğrenme becerilerini kazanmaları için ilgilerini çekebilmek olmalıdır. Dersinizin hedef kitleyi etkilemesi gereken ilginç kısmı neresi? eEğitim dersinizin faydalarından bahsettiğinizden emin olun çünkü bu onların dikkatini online derse çekecektir. Dersin amaçlarından birkaç tanesini sıralayın. Öğrenim katılımcılarına eEğitim dersinden faydalanma yollarından ve ne ölçüde onlara faydalı olacağından bahsedin. Amaçlarınızı ortaya koymak, hedef kitlenizin dersinize ilgi duymasına yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, anlamlı bir eEğitim dersi yaratmak, ders için doğru adayları bulmanızda önemli oranda fayda sağlayacaktır. Öğrenenlerin eEğitim dersinize kayıt yaptırmasını istiyorsanız, ilk olarak amaçlarınızı vurgulamalısınız.

2 –  A kalite içerik tasarımı.

Belirli bir konuda sadece detaylı bir açıklama yayınlamak öğrenenlerin ilgisini çekmede yeterli olmayabilir. İçeriğinizin her açıklamasından sonra, görseller kullanarak eğitimi daha cazip hale getirebilirsiniz. Etkileşimli bir eÖğrenim dersi için, dersin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak yaratıcı resimler upload etmelisiniz. Ayrıca, belirli bir teoriyi öğreniciler için anlaşılabilir yapmak için yüksek kaliteli videolar ve animasyonlar ekleyebilirsiniz. Unutmayın ki görsel bir tasarım, öğrenenlerin dikkatini aktif tutmak için en iyi yollardan biridir. Bir hikaye ya da konuyu detaylandırmak yerine, derse ilgiyi daimi tutacak çekici resim ve videolar koyarak öğrenenlerin akıllarına estetik hazlar sunabilirsiniz.

3 – Öğrenme modüllerinde net olun.

Öğrencilerin gün boyu sürekli bilgisayar ekranına bakmaları mümkün değildir. e-Eğitim dersini uygularken öğrencilerin derse birkaç saat adayabileceklerini unutmayın; uzun bir içerik sıkılmalarına sebep olacaktır. Bu sebeple, öğrenme modüllerini ortaya koyarken net olmalısınız. Bilgileri kısa ve alakalı tutun ve öğrencilerinize içeriğin farklı bölümlerinde küçük bilgi kalıpları sunarak ilgilerini kaybetmelerini engelleyin. Kısa mödüller öğrenim sürecini ilginç hale getirir ve modülün her kısmını en hızlı şekilde öğrenmelerine yardımcı olur.

4 – Bilgi açlığı.
Etkili bir e-Eğitim deneyimi yaratmaya çalışırken, bazı etkileyici şeyler ekleyerek öğrencilerinizin merakını artırın. Düşünmeye sevk eden ve beyinlerini yoracak bir senaryo yaratarak dikkatlerini yakalamaya çalışın. Her bir modülün sonunda derse ait zorlayıcı quiz ve oyunlar dahil edebilirsiniz. Mini sınavların yanında, dersle ilgili bazı alıştırmalar ve bulmacalar eklemek de öğrenme merakını üst seviyelerde tutmaya yardımcı olacaktır.

5 – Gezinti özgürlüğü.

Öğrencilerinizden herhangi biri öğrenme aşamasının ortasında takılıp kalabilir. Böyle bir durumda, onlara eEğitim dersinizdeki herhangi bir bilgiyi arama özgürlüğü sağlamalısınız. İstedikleri zaman ses veya görüntü dosyalarını arayabilmelidirler.  Kaynakları onlardan uzak tutmak, ilgilerini azaltacak ve eEğitim dersinizde yer almalarını engelleyecektir. Onlara modüllerden istedikleri bölümlerdeki bilgilere ulaşmaları için olanaklar sunun.

Bahsedilen beş adımla, öğrencilerinize etkili bir e-Öğrenme deneyimi sunabilirsiniz.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »