e-Eğitimde Güçlü Konuşmalar Yapma Üzerine 5 Öneri

May 16 • E-ÖĞRENME, GENEL • 909 Views • Yorum yok e-Eğitimde Güçlü Konuşmalar Yapma Üzerine 5 Öneri

e-Eğitim, yeni beceriler geliştirmek isteyenler için harika bir araçtır. Videolar, animasyonlar ve podcastler vasıtası ile günümüzde neredeyse her şeyi öğrenebilirsiniz. Bu yöntemin avantajları çoktur. Evden ve kendi hızınıza göre çalışabilmek ve ekstra kaynaklar ve eğitim ücretlerinden tasarruf bunlardan bazılarıdır. Bu trende katılmak ve bir online eğitimci olmak istiyor olabilirsiniz ama bu alanda çok fazla rekabet vardır ve bazı şekillerde öne çıkmanız gerekir. Öğrencilerinizin ilgisini toplayacak ve tekrar size gelmelerini sağlayacak İkna edici konuşmalar yapabilme becerisi bunlardan biridir.

Çevrimiçi ve Çevrimdışı Konuşmalar Arasındaki Farklar

Öncelikle online ve online olmayan konuşmalar arasında farkları anladığınızdan emin olalım. Burada bahsettiklerimiz video konferans içermeyen dersler hakkında olacaktır.

İlk olarak, bu, kontrol edilemeyen bir ortamdır. Yani siz konuşurken öğrencilerin neler yaptığından emin olamazsınız. Yüzlerini görme, tepkilerini analiz etme ve buna göre ayarlamalar yapma şansınız olmayacaktır. Alacağınız geribildirimler, genelde ders sonu olacağı için bir şeyleri değiştirmek için geç olacaktır.

İkinci olarak, içerik, öğrencilerin istedikleri zaman ve istedikleri kadar kullanabilmelerine uygun olduğu için videonuzun tamamı yerine, izleyiciler, her seferinde birkaç dakika izleyebilmektedirler.

Üçüncü olarak, etkileşim farklı bir yolla sağlanır. E-mailler ya da forumlar aracılığıyla olması muhtemeledir çünkü kimin ne zaman online olacağını bilmenin bir yolu yoktur. Yani dinleyicilerinize sorular sormayı içeren stratejilerden faydalanmak mümkün değildir.

Şimdi zorlayıcı etmenleri gördükten sonra bunları aşmada yardımcı olabilecek önerilere geçelim.

1. Ekipmanınızın düzgün olduğundan emin olun.

Bu gerçekten önemlidir. Bir konuşmacı olarak ne kadar iyi olursanız olun, mikrofon ve kameranız işinizi mahvedebilir. Ekipmanınızın, aydınlatmanın, bilgisayarınızın, kullanıyorsanız tahtanızın ve kullandığınız diğer kaynakların tam kontrolünü yapın. Eğitim teknolojilerinde kullanımı uygun olan en iyi araçları araştırın. En iyi açıyı belirleyin ve kendi sesinizi dinleyin. Birkaç tane test kaydı yapın ve nasıl gittiğini görün. Başkalarının fikirlerini de alın. Özellikle de sizin dinleyici kitlenize yakın birini tanıyorsanız görüşlerini alın ve videonuzu kaydetmeye başlamadan hemen önce hepsini tekrar yapmayı unutmayın çünkü bazı ayarlamaların tekrar yapılması gerekebilmektedir.

2. Dinleyicilerinizi tanıyın.

Öğrencileriniz kimler? Kaç yaşındalar? Nereliler? Geçmişleri nasıl? Beklentileri neler? Bu ve benzer sorulara cevap verebilmelisiniz. Bunlara bağlı olarak kelime tercihleriniz, ses tonunuz ve söyleyeceklerinizi nasıl organize edeceğinizi belirlemeniz gerekebilmektedir. Bunları ihmal ederseniz, öğrencilere çok akademik veya sıkıcı gelebilirsiniz. Anlaşılmanız güçleşebilir ve olumsuz değerlendirmeler alabilirsiniz. Sosyal medyadan veya gerçek hayattan onları tanımaya çalışın ve konuşmanızı hedef kitlenize uygun olarak şekillendirin.

3. İlham alın. 

Sizin kayıt yapacağınız konuşmalara benzer konuşmalar izleyip ilham almalısınız. İyi değerlendirmeleri olan eğitimcileri dinleyin, aldığı yorumları analiz edin. Onlar gibi olurken kendi tarzınızı geliştirin. Nelerin işe yarayacağını öğrenmeye çalışın, mobil uygulamalar ya da notebook’unuzu kullanarak her şeyi organize ve kendi ihtiyaçlarınıza adapte edin.

4. Öğrencileri motive edin. 

motive edin

e-Eğitimin en büyük zorlayıcılığı öğrencileri motive etmektir; bu da sizin görevinizdir. Mümkün olduğunca sık bir şekilde dinleyicilerinizi zorlamalı ve teşvik etmelisiniz. Öğrenciler kendi başlarına bir şeyler öğrenebilme yetenekleri olduklarına inanmalıdır; süreci çok zorlaştırmayın ama yeteneklerini de küçümsemeyin. Derslerde onları şaşırtın ve yanınızdalarmış gibi tebrik edin. Olumlu sözler kullanın ve onlardan beklentileri ve bir sonraki adımda ne yapmaları gerektiğini bilmelerini sağlayın.

5.  Vücut dilini doğru kullanın.

vücut dili

Bu aşamada, vücut diliniz en iyi yardımcınız ya da en büyük düşmanınız olabilir çünkü vücut dili niyetinizi, deneyiminizi ve korkularınızı açığa vurur. Burada yapmanız gereken, konuşma yaparken kendinizi kayda almanız ve vücut dilinizi (içeriği değil) kontrol etmenizdir. Şu davranışları gösteriyor olmalısınız:

  • Elleriniz akıllıca kullanılmalı, tahtadaki şeyleri işaret etmeli, görüşü engellemek yerine söylediklerinizi pekiştirmeli.
  • Vücudunuz dengeli ve ayaklarınız omuz açıklığında olmalı.
  • Sözcüklerinizi açıkça anlaşılacak şekilde ifade edin ve sakin bir şekilde nefes alıp verip. Bu, kendinden emin bir görüntü sağlar.
  • 5-10 saniyelik aralar vererek düşünüp not almalarına fırsat verin.
  • Başarılı bir online eğitmen olmak ve güçlü konuşmalar yapmak istiyorsanız, bu işi ciddiye almalı ve hedef kitlenize göre kendinizi hazırlamalısınız.
  • İçeriği ezbere biliyor olmalısınız, ama bir öğretmen olarak zaten bunun gerekliliklerin sadece yüzde ellisi hatta daha azı olduğunu ve öğrencilerinizin ilgisini çekip motive halde tutamazsanız tüm çabalarınızın boşa gideceğinizi biliyorsunuzdur.
  • Bu konuda, ev ödevlerinizi yaptığınızdan emin olun; e-Eğitim trendlerini, hedef kitlenizin sizden beklentilerini öğrenin. Ekipmanlarınızı kontrol edin, yayınlanmadan önce konuşmanızı test edin ve pratik yapın. Bunlar, daha iyi sonuçlar ve daha iyi yorumlar almanızı sağlayacaktır.

 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »