e-Eğitim Projeniz için Doğru Konu Uzmanını Bulmak İçin 7 Öneri

May 18 • E-ÖĞRENME, GENEL • 1091 Views • Yorum yok e-Eğitim Projeniz için Doğru Konu Uzmanını Bulmak İçin 7 Öneri

Konu uzmanının e-öğrenim ekibinizin değerli bir üyesi olması potansiyeli vardır ama bu ancak bir güvenlik süreci sonrasında olabilir. Bu makalede bir sonraki e-öğrenim projeniz ve sonrası için için en doğru konu uzmanını bulmanızda yardımcı olacak 7 öneri sunacağız.

e-Eğitim Projeniz için Doğru Bir Konu Uzmanı Nasıl Bulunur?

Konu uzmanları çok değerli bir bilgi, içgörü ve danışma kaynağı olarak hizmet vermelidir. Deneyim ve uzmanlıkları faydalı bir eEğitim dersinin başarısı ile doğrudan ilişkilidir. Bir sonraki projeniz için en doğru ihtisas uzmanını bulmak için zaman ayırmazsanız, size yardımcı olmak yerine sürecinizde engellere neden olan biriyle baş başa kalabilirsiniz. Bu kişiler etkili bir iletişim kurabiliyor, e-Öğrenme ekibinin geri kalanıyla işbirliği yapabiliyor ve akılda kalır e-Öğrenim içeriği yaratabilmek için düşüncelerini anlaşılır şekilde sunabiliyor olmalıdır. En doğru konu uzmanını bulmak için vereceğimiz 7 tavsiye şunlar:

  1. Uygulamalı bir yaklaşım sunan bir Konu Uzmanı arayın

Bir Konu Uzmanı oldukça bilgilendirici ve cazip bir e-Öğrenim içeriği yaratmak adına sizinle birlikte konunun derinlerine dalmaya tamamen hazır olmalıdır. Sadece tüm görevleri e-Öğrenim takımına vermek yerine her adımda rehberlik sunarken uygulamalı bir yaklaşım benimsemelidir. Proaktif olan ve ihtiyaç olduğunda bilgilerini sunmaya hazır olan bir Konu Uzmanı aramalısınız. Kısaca, nadiren geribildirimde bulunan pasif bir gözlemci olmak yerine e-Öğrenim geliştirme ekibinizin aktif bir üyesi olmalıdır.

  1. Deneyimlerinin nitelik ve niceliğinden emin olun.

Tecrübelerinin niceliği önemlidir ama niteliği çok daha mühimdir. Bunlar karar verme sürecinizde etkili olmalıdır. Genel bir konu hakkına bilinmesi gereken her şeyi biliyor olabilirler ama bilgileri sizin belirli ihtiyaçlarınıza uzanıyor mu? e-Öğrenim içeriği geliştirme konusunda deneyimleri var mı ya da tecrübeleri akademik yazı ve danışmanlıkla sınırlı mı?

  1. İş süreçlerini öğrenin.

iş süreçleri

Gerçekten bilgili ve deneyimli Konu Uzmanları, iş süreçlerinin her aşamasının taslağını çıkarabilmelidir; mesela nasıl araştırma yaparlar ve önemli işe yarar bilgileri nasıl seçerler… Konu Uzmanının e-Öğrenme ekibinizle iç içe çalışacağını unutmayın. Güncel iş sürecinize ve eÖğrenim projenizin gereksinimlerine göre adapte olabilmelidir. Yani esneklik önemlidir. İlave olarak, eğer belli görevleri diğer ekip üyelerine vermeleri gerekiyorsa, bu çeşitli aşamaları onlara açıklayabilmelidirler.

  1. Niteliklerini belgeleyebilmelidir.

referans

Son kararınızı vermeden Konu Uzmanının referanslarını ve bilgilerini doğrulamak gerekir. e-Eğitim portfolyosu ya da önceki işlerinden örnekler yayınlayıp yayınlamadıklarını kontrol etmek için web sitelerini kontrol edin. Yazım stilleri ve deneyimleri konusunda fikir edinmek için yazmış oldukları makaleleri, raporları ya da kitapları okuyun. Daha önce geliştirilmesine dahi oldukları bir eEğitim dersine kaydolun. Sundukları bir videoyu ya da webineri izleyin. Amaç mümkün olduğunca, profesyonel düzeyde kim olduklarını ve size neler katabileceklerini öğrenmek olmalıdır.

  1. İletişim becerilerini test edin.

Konu Uzmanınızla açık bir iletişim hattınız olmalıdır. Onlara tercih ettikleri iletişim yöntemini ve mesajlara ne çabuklukla cevap verdiklerini sorun. Onlara mülakattan önce birkaç soru gönderin ve nasıl cevap verdiklerine ve zamanlamaya dikkat edin. Bir saat içinde iyi bir cevap veriyorlar mı yoksa cevap vermeleri 48 saati buluyor mu? Özellikle de hızlı eEğitim dersi üzerine çalışıyorsanız, zaman daha dar olduğu için bu önemlidir.  Mesela, hafta içinde müsait olmayan bir Konu Uzmanı hızlı dönüş süreleri gerektiren bir eEğitim dersi için iyi bir seçim olmayacaktır.

  1. Ekip toplantısına davet edin.

Konu Uzmanı adayınızla mülakat yapmak ve e-posta ile sorular sormak size onun tecrübe düzeyi ve bilgi durumu hakkında genel bir bilgi verebilir ama bir ekip toplantısına davet etmek karakteri ve işbirliği yetenekleri hakkında önemli detayları öğrenmenizi sağlar. Örneğin, kişilikleri diğer ekip üyeleriyle çakışıyorsa projeniz için onu işe almanız konusunda tekrar düşünebilirsiniz. Sonuç olarak, seçtiğiniz Konu Uzmanı, sabır, empati ve kararlılık gibi aradığınız tüm özelliklere sahip olmalıdır. Başkalarının fikir ve görüşlerine saygılı olmalı, engelleri aşmada yardımcı olanilecek sorun çözme becerilerine sahip olmalıdır.

  1. Konularını ifade etme becerilerini değerlendirin.

Bilgi sahibi olmak ve bu bilgileri açıkça sunabilmek başka şeylerdir. Konu uzmanınız tüm ana kavram ve fikirleri ifade edebilmeli ve bunları dinleyicilere aktarmanızı sağlayabilmelidir. Bilgiler, karmaşık bir dilde değil tüm öğrenenlerin anlayabileceği bir formatta olmalıdır. Mesela, karmaşık jargonlar içeren eEğitim içeriği deneyimli online öğrenenler için uygun olabilir ama yeni başlayanlar için uygun olmayabilir.

Doğru konu uzmanını bulmak, e-Eğitim projenizin büyüklüğünden bağımsız olarak çok önemlidir. Konu uzmanınıza iyi çalışmalarından dolayı hak ettiği değeri vermek ve saygı duymanın da önemli olduğunu unutmayın.

 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »