e-Eğitim İçin Podcast’ler Yaratmakla İlgili 7 Öneri

Ağu 24 • E-ÖĞRENME, EĞİTİM İÇERİĞİ, GENEL • 1383 Views • Yorum yok e-Eğitim İçin Podcast’ler Yaratmakla İlgili 7 Öneri

İyi hazırlanmış bir podcast’ten kitlenizdeki herkes çok büyük faydalar elde edebilir. Bu yazıda e-Eğitim için podcast’ler hazırlama ile ilgili 7 tavsiye paylaşacağız.

e-Eğitim için Podcast’ler Nasıl Hazırlanır?

Podcast’ler hedef kitleniz için sunabileceğiniz en faydalı araçlardan biridir. Trafikteyken etkili bir online sunumu dinleyebilir, bir dersi takip edebilir ve bir beceri geliştirebilirler. İster dijital bir markete yükleyeyin, ister  e-Eğitim ders tasarımınıza ekleyin, podcast’ler online öğrenenlere herhangi bir yerde kendilerini bir konuya vererek öğrenme olanağı sunar. eEğitim için başarılı podcast’ler hazırlama ve eEğitim deneyimlerinize dahil etme ile alakalı 7 önerimiz şöyle:

  1. Markanızı dahil edin

marka

Podcast’lerin geniş kitlelere ulaşma kapasitesi vardır. Bu sebeple, her zaman markanızı dahil etmek akıllıcadır. Şirket adını, site bilgisini ekleyin ve dinleyicinin kurumunuzla ilgili öğrenmek isteyecekleri diğer iletişim bilgilerinden bahsedin. Podcast diziniz veya kanalınız için bir tema da belirlemelisiniz. Akılda kalıcı bir isim ve slogan kullanın ve uyumluluk hissi veren bir üslup yaratın. Markalama mesajınızın, konu ve hedef kitleyle uyumlu olduğundan emin olun. Mesela, iş hayatı profesyonellerine hitap eden bir eEğitim podcast’ı daha resmi tonda olmalı iken daha gayrı resmi bir kitle için daha çok söyleşi tonu tercih edilmelidir.

  1. Detaylı bir taslak hazırlayın

Her podcast için detaylı bir taslak veya e-Eğitim storyboardlar’ı yaratın. Eğer podcast serisi oluşturuyorsanız, önceden birkaç taslak geliştirmeniz iyi olabilir, böylelikle e-Eğitim içeriklerini tekrarlamamış olursunuz. Her bir bölümde hangi konuları işleyeceğinize karar verin ve bu merkezi konu etrafındaki fikirleri beyin fırtınası ile tartışın. Mesela, işle ilgili bir göreve odaklanan bir bölümde, dahil olan her adımı vurgulayabilir, görevi gerçekleştirmenin faydalarını paylaşabilir ve gerçek hayat uygulamalarının altını çizebilirsiniz.  Daha sonra, sonraki bölüm, işyerinde çalışanların ihtiyaç duyduğu belli bir beceri takımını keşfedebilir. Tüm podcast’lerinizin doğal bir akışı olmalı ve devamlılık sağlamalıdır. Bu, katılımcıların daha fazlası için daha hazır gelmelerini sağlar. Taslağınızın bahsedeceğiniz tüm konuları kapsadığından ve sorular sorma ve geribildirim isteme gibi  hedef kitle katılımlarını belli ölçülerde sağladığınızdan emin olun

  1. Tekrar kullanılabilir eEğitim şablonları yaratın.

Ses girişi ve efektleri gibi her bölümde tekrar kullanacağınız podcast öğeleri vardır. Her seferinde podcast hazırlama sürecinizi kolaylaştıracak bir eEğitim şablonu hazırlayın. Eğer aynı eEğitim senaryo formatını takip edecekseniz, ana bir eEğitim şablonu yaratıp yeni bilgileri üzerine ekleyebilirsiniz. Ara sıra güncel eEğitim şablonlarınızı tekrar gözden geçirin ve tazeleyin. Örneğin, intro’nuzu güncelleyebilir ve ihtiyaç ortaya çıktığında öneriler bölümü ekleyebilirsiniz. eEğitim şablonunun sadece genel bir ana hatlar bütünü olduğunu ve konuya bağlı olarak ufak değişiklikler yapmanız gerekebileceğinizi unutmayın.

  1. Doğru sesi seçin

Podcast’I sunmak için profesyonel bir seslendirme sanatçısından yardım alabilirsiniz. Seslendirme sanatçıları bulabileceğiniz pek çok free-lance sitesi vardır ya da eEğitim meslektaşlarınızdan da bu konuda öneriler alabilirsiniz. Araştırmanıza başlamadan önce, ton ve hızınız ve canlandırmak istediğiniz karakter konusunda net bir fikriniz olmalıdır. Mesela bazı sanatçılar, farklı kısımlarda seslerini veya aksanlarını daha iyi değiştirebilirler ki bu, çoklu karakterler içeren eEğitim podcastler’i için idealdir.

  1. Online öğrencilerinizi mikrofon başına geçirin

Sadece kendi kendinize podcast hazırlamak yerine, online öğrencilerinizi de mikrofon başına geçirebilirsiniz. Onlara uymaları gereken yönlendirici ilkeler verin, ekiplere ayırın ve belirli konulara odaklanan podcast’ler hazırlamalarını isteyin. Bu, dahil olan tüm partilere fayda sağlar. Sunucu, bilgi tutmayı artırmak için bilgi özetleme ve yeniden değerlendirme yapmış olur; dinleyenler konunun yeni bir bakış açısına sahip olma şansına sahip olurlar. Ayrıca,  öğrenciler bilgileri kendi ifadeleriyle özetleyebileceklerinden, eEğitim dersinin yardımcıları, öğrenen ilerlemesini değerlendirebilecekleridir.

  1. Hikaye-merkezli bir eEğitim senaryosu hazırlayın

En zorlayıcı ve kendine çeken podcast’ler iyi bir konusu olan podcast’lerdir. Online öğrencilerin düzenli olarak yüzleşecekleri bir zorluk, engel veya probleme odaklanan bir eEğitim senaryosu yazın, bazı ilgili eEğitim karakterleri ekleyin ve tüm bunları bir araya getirin. Podcast’inizin başındaki 2 dakikalık bir hikaye bile öğrenenlerin dikkatini çekip kendilerini kaptırmalarına neden olabilir. Ama önemli hususların kaynayıp yan unsurların öne çıkmasına izin vermeyin.

  1. Konuk konuşmacılar davet edin

Birkaç podcast’ten sonra, eEğitim içeriklerini bitirdiğinizi veya her bölüm için vaktiniz olmadığını fark edebilirsiniz. İki durumda da, bir bölümde misafir sunucu ya da röportaj için bir konuk sunucu almak isteyebilirsiniz.  Alanlarında uzman ya da farklı bir bakış açısı katabilecek olan bireyleri tercih edin. Eğer bazı ekstra teşviklere ihtiyaç duyuyorlarsa, onlara web sitelerinin ya da ürünlerinin reklamını yapma fırsatı sunabilirsiniz.  Cesaretli misafir sunucular canlı kayıt esnasında dinleyenlerden aramalar da alabilir.

Podcast’lerle ilgili en iyi şeylerden biri çok yönlü ve taşınabilir olmalarıdır. Mobil cihazlardan akış halinde dinleyebilir veya indirilebilir ve istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. Bu 7 öneriyi kullanarak online öğrencilerin vazgeçemeyeceği eEğitim podcastleri hazırlayabilirsiniz.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »