Çalışanlarınız için Asla Unutmayacakları Mikro-öğrenme Online Eğitimleri Nasıl Yaratırsınız

Çalışanlarınız için Asla Unutmayacakları Mikro-öğrenme Online Eğitimleri Nasıl Yaratırsınız?

Ağu 9 • E-ÖĞRENME, GENEL • 1418 Views • Yorum yok Çalışanlarınız için Asla Unutmayacakları Mikro-öğrenme Online Eğitimleri Nasıl Yaratırsınız?

Mikro-öğrenme online eğitimi, çalışanlarınıza bir görevi öğreten, bir beceri geliştiren veya belli bir fikri keşfetmelerini sağlayan ufak bilgi yüklemeleri sunar. Mikro-öğrenme, çok geniş kapsamlı konuları işlemek yerine, hedeflenen bilgiye odaklanır ve bu, onu “ihtiyaç anında” başvurulacak ideal bir destek aracı yapar. Mikro-öğrenme,  kapsamlı bir online eğitim programının yerine geçebilecek bir program değildir; ama oldukça etkili bir eklenti olarak hizmet eder. Önemli nokta, kalıcı olan ve uzun-erimli akılda tutulacak yoğunlaştırılmış online eğitim içerikleri yaratmaktır. Çalışanlarınızın asla unutmayacağı, mikro-öğrenme eğitim faaliyetleri, mültimedya ve modüller geliştirmekle ilgili 7 öneriyi yazımızda bulabilirsiniz.

  1. Yanıt verebilen (responsif) bir eEğitim yazarlık aracı kullanın

Yanıt verebilen tasarımlı eEğitim yazarlık araçları ve Eğitim Yönetimi Sistemleri (LMS) size tüm cihaz ve tarayıcılarda görüntülenebilen bir ana yerleşim düzeni yaratma kabiliyeti verir. LMS, ekran boyutu ve çözünürlüğüne göre otomatik olarak sayfa düzenini ayarlar. Böylece, kurumsal kitlenizin her üyesi, online eğitim dersinizden aynı faydaları alır. Yanıt veren tasarım araçları, mikro-öğrenme için idealdir çünkü mobile-uygun online eğitim içerikleri sunarlar, bu da kurumsal öğrenim katılımcılarınızın online eğitim materyallerinize işbaşında  ya da programlarındaki boş zamanlarında erişebilecekleri anlamına gelir.

  1. Hedeflenen online eğitim videoları yaratın

Şüphesiz, eEğitim videoları mikro-öğrenimin en etkili örneklerinden biridir. Kurumsal öğrenim katılımcıları hızlıca bir konuyu açıklayan ya da bir görevi anlatan bir video izleyebilmektedir. Ayrıca çeşitli öğrenme ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. İşitsel öğrenenler anlatım ve müzikten faydalanırken görsel öğrenenler ise resim ve grafiklerle bilgileri öğrenebilirler. İşitme engelliler veya başka dili konuşanlar için altyazılar ve başlıklar da ekleyebilirsiniz. Kurumsal öğrenenlere, video oynatımı üzerinde tam kontrol verdiğinizden emin olun. Örneğin, eğitim sürecinin bir adımını tam olarak anlayabilmek için videoyu durdurmak isteyebilirler.

  1. Eldeki göreve odaklanın ama her zamanilave kaynaklar sunun

Mikro-öğrenmenin en kayda değer faydalarından biri bilişsel aşırı yükü engellemeye yardımcı olmasıdır. Tek bir online eğitim oturumunda çok fazla şeyi işlemek isterseniz sorunlar çıkabilir. Bir konu ve göreve bağlı kalın ve daha sonra daha fazla bilgi isteyenler için linkler verin. Mesela, kendi vakitlerinde alt konuları keşfetmek isteyen bir kurumsal öğrenci, eEğitim makale, video ve tam-uzunluktaki dersler için linklere tıklayabilir. İlave kaynaklar dahil etmek ayrıca, öğrenenlerin aradıkları bilgiler için interneti aramalarına gerek kalmayacağı için zamandan tasarruf sağlar.

  1. Tekrar etmek her zaman doğru cevap DEĞİLDİR

Tekrar, online eğitimde genellikle çok etkilidir ama mikro-öğrenim için aynısı geçerli değildir. Kurumsal öğrenim katılımcılarınız mikro-öğrenim online eğitim içeriklerine hızlıca ve en uygun miktarda bilgiye ihtiyaç duydukları için erişirler. Bilginin kalıcılığını artırmak için, görev etrafında üç defa dolanan 15 dakikalık bir senaryonun sonuna kadar oturmak istemezler. Eğer görevi tekrarlamak isterlerse, basitçe online aktiviteyi baştan başlatıp adımları tekrar gözden geçirebilirler. Bu, mikro-öğrenimin güzelliğidir. Tek ısırımlıktır ve öğrencileriniz kavramları tek seferde anlamazlarsa birkaç ısırık daha alabilirler.

  1. Görsel olarak çekici infografikler geliştirin

Infografikler kurumsal eğitim katılımcılarınızın bilmesi gereken istatistikleri, somut bilgileri ve trendleri vurgulamak için çok iyidir. Ayrıca bilgi tazelemeye gereksinim duyduklarında bir referans olarak da kullanılabilir. Ama online eğitim infografiğinizin çok iddialı olmadığından emin olun. Bir konu seçin ve daha sonra 10-15 ana husus dahil edin. Aksi halde, kurumsal öğrencileriniz, bilgiyi özümseme vaktine sahip olmaz ve bilişsel aşırı yükten dolayı içeriğin çoğunu unutur. Grafik tasarımla ilgili herhangi bir tecrübeniz olmasa bile, çekici ve görsel olarak şaşırtıcı infografikler yaratmanıza yardımcı olacak çeşitli eEğitim yazarlık araçları mevcuttur

  1. Söyleyeceklerinizi bir hikâye ile söyleyin

Kurumsal öğrenim katılımcıları, duygusal olarak çekici bir hikaye ya da gerçek hayat örneğinde saklı olduğunda daha fazla bilgi hatırlayabilme eğilimi gösterirler. Hikayeler ve örnekler, konunun faydaları ve uygulamalarını vurgulama gücüne sahiptir; bu da kurumsal öğrencileri motive ve daha derin bir seviye de iletişim kurmaya teşvik eder. Olumlu eEğitim deneyimleri, ayrıca daha akılda kalırdır çünkü beyinlerimiz otomatik olarak bilgileri olumlu duygulara bağlar. Mikro-eğitim hikayenizi yaratırken, mümkün olduğunca kısa ve öz tutmaya çalışın. Böylece öğrenciler bunları defaatle okuyup akılda kalmasını artırabilirler. Hikayeleri ilgili resim, müzik ve anlatımlarla destekleyerek daha da güçlü ve etkili hale getirin.

  1. Bilgilerin akılda kalmasını etkileşimli bir online eğitim demosu ile artırın

Akılda tutmadan bahsetmişken, interaktif bir demo, kurumsal öğrenim katılımcılarının öğrendiklerini uygulamalarına izin verir, bu da bilgileri uzun-erimli hafızaya atabilmelerine yardımcı olur. Sadece konu hakkında okuma yapmak ya da bir eEğitim videosu izlemek yerine, (ikisi de edilgendir) interaktif demolar aktif bir öğrenme biçimi olarak hizmet verir. Simülasyonlar, sürükle-bırak etkileşimleri, eEğitim oyunları ve tıklanabilir tam çözümler (walkthrough) kurumsal öğrenim katılımcılarınıza bilgi ve becerilerini pratiğe dökme şansı verir. Ayrıca, hemen geribildirimler sağlar ve performans davranışlarını anında düzeltmelerini mümkün kılar. Hatta sorun çözme yaklaşımlarını mükemmelleştirmek için, ihtiyaç ortaya çıktığında aktiviteyi tekrar edebilirler.

Mikro-öğrenim, dikkati dağılan ya da meşgul kurumsal öğrenciler için idealdir çünkü onlara en uygun zamanda bilgi tabanı inşa etme olanağı sağlar. Fakat, personelinizin HER üyesi, mikro-öğrenme online eğitim kaynaklarından faydalanacaktır çünkü  online eğitim oturumları arasında öğrenmeye ihtiyaç duydukları bilgilere erişmelerine olanak sağlar.

 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »