Bir Eğitim Yönetim Sisteminin Gerçek Maliyeti

Haz 7 • GENEL, SANAL SINIF • 1537 Views • Yorum yok Bir Eğitim Yönetim Sisteminin Gerçek Maliyeti

Pek çok işletme, Eğitim Yönetim Sistemlerine geçme yolunda yalnızca görünür maliyetleri göz önüne almaktadır. Bununla birlikte, her Eğitim Yönetim Sistemi (EYS) hem zamana hem de paraya mal olmakta ve Eğitim Yönetim Sisteminin tam ve gerçek maliyetini hesaplamak karmaşık bir görev olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı Eğitim Yönetim Sistemi denklemindeki gizli maliyetleri hesaba katmamız gereklidir.

Eğitim Yönetim Sisteminin Gerçek Maliyetini Ayrıntılandırma

Birçok işletme için, Eğitim Yönetim Sistemlerini değiştirme kararı almak kolaydır. Brandon Hall Group’un araştırması, kurumların %44’ünün mevcut EYS’lerinden memnun olmadığını ve %48’inin de yeni veya farklı eğitim teknolojileri keşfetmekte olduğunu göstermektedir. Eğitim Yönetim Sistemini değiştirme kararı, alması kolay bir karardır; zor olan kısım ise hangi EYS’nin satın alınacağına karar verme sürecidir. Bu kararın püf noktası da bir Eğitim Yönetim Sisteminin maliyetidir. Brandon Hall Group’un yaptığı aynı araştırma, Eğitim Yönetim Sistemlerinin ortalama eğitim teknolojileri bütçesinin %38’ini oluşturduğunu ortaya çıkarmıştır.

Pek çok işletme, Eğitim Yönetim Sistemlerini değiştirme kararı alırken sadece görünür ve parasal maliyetleri dikkate almaktadır. Fakat Eğitim Yönetim Sistemini değiştirme konusunda görünür veya gizli olan ve zaman ve paraya mal olacak pek çok maliyet daha vardır.

Piyasadan bir örnek vermek gerekirse; 500 çalışanı bulunan bir şirket, tam analitik yetenekleri ve özelleştirme seçenekleri bulunan bir Eğitim Yönetim Sistemine geçmeyi ve seçeneklerini açık kaynaklı LMS Moodle‘a ve bulut tabanlı eCoach’a daraltmayı istemektedir. Yönetim, iki Eğitim Yönetim Sistemine göz atar ve eCoach’un ayda 699 dolara mal olurken Moodle’ın ücretsiz olduğunu görür. Mantıklı bir karar vererek ve Moodle’a geçerler. Ancak aylar sonra, ‘ücretsiz’ EYS’leri için binlerce dolar ve sayısız saat harcadıktan sonra şirket kararından pişman olur. Peki, neden böyle olmaktadır?

Uçak bileti alırken bazı firmaların ucuz biletlerle müşteri çekmesi ve sonra ilave maliyetlerle ilk fiyatın çok üstüne çıkması gibi Eğitim Yönetim Sistemi teklifleri de kuruluşların başta fark etmedikleri pek çok gizli maliyet katmanlarıyla birlikte gelebilmektedir.

O zaman bir Eğitim Yönetim Sisteminin tam maliyetini ayrıntılandırıp analiz edelim.

Herkesin Bildiği Maliyetleri

Bunlar Eğitim Yönetim Sistemi paketinin görünür ve bariz maliyetleridir; lisans ücretleri, tek seferlik kurulum ücretleri veya fiyatlandırma modelleri bunlardandır. Bu maliyetler on binlerce dolarla sıfır maliyet arası değişiklik gösterebilir. Fakat bunlar Eğitim Yönetim Sisteminin tam maliyet denkleminin sadece bir kısmını oluşturmaktadır.

Fiyatlama Modelleri

Bir Eğitim Yönetim Sisteminin en görünür maliyeti fiyatlama modelidir. Eğitim Yönetim Sistemleri genel olarak iki kategoriye ayrılabilir: Bulut tabanlı ve self-hosted (kendi hostingi olan). Bu kategorilerin her biri farklı fiyatlandırma modellerine sahiptir.

Bulut Tabanlı Eğitim Yönetim Sistemleri; Kullanıcı Başına Ödeme, Kullanım Başına Ödeme veya yalnızca bir Lisans Ücreti şeklinde olabilir. Kullanıcı Başına Ödeme modelleri şu iki yöntemden biriyle çalışır: EYS’yi kullanmak için kayıtlı olan her kullanıcı için (buna ‘kayıtlı’ kullanıcılar denir) veya EYS’ye giriş yapan ve EYS içeriğini kullanan her bir kullanıcı için (bunlara ‘aktif’ kullanıcı denir) kuruluştan ücret talep edilir. Örnek bir fiyatlandırma sistemi, kayıtlı kullanıcı başına aylık 5 $ olacaktır. Bu fiyatlandırma modelini kullanan bazı EYS’ler Latitude Learning ve Skillsoft’tur. Kullanım Başına Ödeme modelleri; kuruluşları, Eğitim Yönetim Sistemini her kullanımlarında ücretlendirir. Bu modeller, ‘kullanım’ kavramı farklı anlamlar taşıyabileceği için farklılıklar gösterebilmektedir – ‘kullanım’ın yaygın tanımlarına bazı örnekler vermek gerekirse: Her bir ders için her bir kullanıcıyı  ücretlendirme ve eriştiği her bir modül için her bir kullanıcıyı ücretlendirme. Lisans ücretleri ise, bir EYS’ye belirli bir süre erişmek için alınan bir defalık bir ücrettir. Örneğin, bir sağlayıcı hangi sayıda kullanıcı kullanıyor olursa olsun, EYS’lerine yıllık bir ücret talep edebilir.

Self-hosted (Kendi hostingi olan) EYS’ler, kullanıcı kuruluş tarafından barındırılan (host edilen) Eğitim Yönetim Sistemleri’dir ve bu, sistemlerin şirket  veya üçüncü taraf sunucularında barındırılabileceği anlamına gelir. Bu tarz Eğitim Yönetim Sistemleri için fiyatlandırma modelleri, Sürekli Lisanslar, Süreli Lisanslar ve Ücretsiz modelleri kapsamaktadır. Süreli Lisanslar, barındırma için aylık ya da yıllık bir ücret talep eden Eğitim Yönetim Sistemleridir; Sürekli Lisanslar, müşteriye gerektiği sürece Eğitim Yönetim Sistemini kullanmayı garanti eden tek seferlik bir maliyete sahiptir. Ücretsiz modeller, Moodle gibi açık kaynaklı yazılımlar olup, görünür maliyet olmaksızın herkes tarafından erişilebilir modellerdir.  Bunlara döneceğiz.

Kurulum Ücretleri

Kurulum ücretleri, bazı EYS sağlayıcılarının bir EYS yüklemesi için bir defaya mahsus aldıkları ödemelerdir. Bulut tabanlı bir EYS için ortalama bir ücret, 4.000 – 7.000 $’dır, ancak kendi hostingi de olan bir EYS için 25.000 dolara kadar ücret talep edilebilir. Bu, genellikle Eğitim Yönetim Sisteminin kurulumunu, bir miktar personel eğitimini, e-posta gibi temel düzeyde bir desteği ve gene temel düzeyde bir özelleştirmeyi (örneğin, şirkete ait renk şemaları ve marka bilinci oluşturma) içerir.

Görünür Maliyetlerin Karmaşıklığı

Göründüğü üzere Eğitim Yönetim Sistemi fiyatlarını karşılaştırmanın kolay bir yolu yoktur çünkü ücretlendirme değişkenlikleri fazladır.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »